TEKLİF TALEP FORMU
Teklif talep formunu doldurun size özel teklifimizi hazırlayalım.
SIK SORULAN SORULAR
Filo Kiralama ile ilgili aklınızdaki soruların cevapları burada!
SATIŞ SONRASI HİZMETLER
Hanzel Filo Kiralama farklılığını keşfedin!
   
AVANTAJLAR
Hanzel Filo Kiralama en üst segmentten en alt segmente kadar tüm binek araçların uzun süreli kiralanması konusunda uygun, esnek ve profesyonel çözümler sunmaktadır. Bu çözümler firmanız için finansal kaynaklarınızı, iş gücü verimliliğinizi ve iş-yaşam kalitenizi arttıracak ve firmanızın her açıdan kazançlı çıkmasını sağlayacaktır.


Filo Kiralama avantajları;

Firma, elindeki mevcut araçların 2. el satışından dolayı; yüklü oranda nakit avantajı elde eder. Bu nakit bedeli, firma gerektiğinde başka yatırımlar için kullanabilir. Yanı sıra 2. el satışından sağladığı geliri nemalandırarak faiz geliri ile kira bedellerini zorlanmadan ödeyebilir.

Kira ödemeleri, şirket bilançosunda pasifte yer almadığı için kredi imkanlarını etkilemez

Otomobil banka kredisi ile alınsa bile en az %25-30 oranında peşin para bağlanması gerekmektedir. Operasyonel Filo kiralamada; şirket sermayesinde bu hizmet için, toplu bir para çıkışı olmaz ve şirket bu kazancını başka yatırımlar için kullanabilir.

Kiralama bedeli için aylık faturalar kesilir. Bu faturaların, direkt gider yazılabilmesi vergi avantajı sağlar. Böylelikle KDV; faturayı takip eden ilk ay mahsup edilerek, daha az KDV ödemesi sağlanmaktadır. Ayrıca, aylık kira bedeli faturalarının tamamı, 3 aylık bilanço döneminde gider olarak kaydedilebilir.

Periyodik servis, bakım-onarım ve diğer bütün zorunlu ödemeler (kiralama süresi boyunca; kasko, trafik sigortası, Ocak ve Temmuz dönemlerindeki MTV, egzos ve fenni muayeneler,) kiralama şirketi tarafından yapılır. Dolayısıyla; otomobilleri kiralayan şirket personel ve zamandan tasarruf sağlar. Personele ödenecek olan maaş, sigorta, ikramiye ve yan ödemeler gibi pek çok maliyeti şirket ödemek zorunda değildir.

Muhasebe otomobiller ile ilgili; yüzlerce fatura ya da fiş ile uğraşmaz. 12 aylık kira sözleşmesi yapıldı ise; sadece 12 adet fatura ile tüm kontrolü sağlar. Muhasebe, yıllarca amortisman ya da yeniden değerlendirme, finansman giderleri gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalmaz. Operasyonel kiralama bu yönü ile muhasebeye zaman açısından ciddi avantajlar yaratır.

Benzin faturalarının %100'ünün gider olarak kaydedilmesi de vergi avantajları yaratır. Normal şartlarda, firma aktifinde yer alan otomobillerin sadece %40 ya da 50'si gider olarak kaydedilir.

Otomobillerin satın alınması sırasındaki, plaka ve tescil işlemleri için noter masrafları, vekaletname hazırlanması gibi zahmetli işlemlerle uğraşılmaması zaman avantajı yaratır.

Otomobil 50.000 km. geldiğinde, lastik değişimi ücretsiz olarak yapılır. Özellikle çok sayıda araç filosu olan şirketler, lastik değişimi için yüklü bedeller ödemek zorunda kalmazlar. Lastik değişimi kış aylarına denk geldiğinde, personel güvenliği açısından kar lastiği ile de değişim yapılabilir.

Otomobil eğer kredili alındı ise ve hasarının yüksek olması durumunda, hasar ödemesinin yapılabilmesi için önce kredi borçlarının tamamının ödenmesi gerekmektedir. Aniden ortaya çıkan bu durum, şirketlere yüklü oranda külfetler getirmektedir. Oysaki otomobilin uzun dönem kiralanması durumunda, firmalar bu tür riskler ile karşı karşıya kalmaz. Operasyonel Filo kiralamada, hasarlı olan otomobilin yerine de hemen muadil başka bir otomobil verilir.

Özellikle otomobilin çalınması, kaza yapması ya da periyodik bakımlarının uzaması halinde yerine muadil başka bir otomobil tahsis edilir. Böylelikle firmaların iş devamlılığının sürdürülmesi sağlanır. Ayrıca şirketler bu tür durumlar için ekstra otomobil almak zorunda kalmayacaklarından dolayı; Operasyonel Filo kiralama, ayrı bir maliyet avantajı yaratır.

Otomobilin satın alınması durumunda, ortalama 2 - 2,5 yıl sonra otomobilin ekonomik ömrü zaten dolmuş olacaktır. Bu süreden ortalama 1 yıl sonra otomobiller genellikle satılmaktadır. Bu durumda; firmalar otomobil satış bedeli üzerinden ciddi oranda kar elde etmiş (!) gözüktüğünden, olmayan bu karın bir de vergisini vermek zorunda kalmaktadırlar. Otomobillerin satın alınmasından dolayı; şirket ciddi oranda finansman kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Oysaki Operasyonel Filo kiralamada bu tür kayıplar söz konusu olmamaktadır.

Operasyonel Filo kiralamada ödemeler, azalan ya da artan bakiye şeklinde ya da ara ödemeli olarak da yapılabilir. Bu da Otomobil kiralayan firmalara daha esnek ödeme imkânı yaratmaktadır. Ayrıca yılsonlarında, azalan bakiye ile ödeme imkânı olması, otomobil filosu kiralayan firmalara vergi avantajları yaratır.

Kiralama dönemi sonunda; müşterinin talepleri doğrultusunda otomobiller değerlendirmeye alınır veya yeni modelleri ile yenilenebilir.

Otomobillerin satın alınması durumunda; ortaya çıkan finansman kaybı yerine, eldeki finansmanın üretime aktarılması söz konusudur. Üretimin arttırılması da ciroların ve karlılığın yükselmesini sağlayacaktır. Bu yönü ile Operasyonel Filo kiralama, şirketlere bir bakıma finansman desteği de sağlamaktadır.

"LEASING" te operasyon masrafı adı altında, leasing firmalarına göre farklılaşan dosya başına 500-1000 $ arasında bir ödeme talep edilir. Operasyonel Filo kiralamada bu tür bir ödeme söz konusu değildir.

"LEASING" te, otomobilin aylık kira bedeli üzerine, otomobilin kasko bedeli ile birlikte diğer masrafları eklenir. Operasyonel Filo kiralamada, kira bedeli üzerine ekstra ödemeler ilave edilmez.

Leasing firması, kiralanacak otomobilin cinsine ve değerine göre ilave teminat isteyebilmektedir. Operasyonel Filo kiralamada bu tür ek teminatlar istenmesi söz konusu değildir.

"LEASING" te, sözleşme gideri ve noter masrafları adı altında, otomobil başına 150-400 $ arasında bir bedel talep edilmektedir. Operasyonel Filo kiralamada bu tür bir ödeme söz konusu değildir.

Bazı leasing firmaları, otomobilin taşıt alım vergisi, ek taşıt alım vergisi, çevre kirliliğini önleme fonu, eğitime katkı fonu, taşıt pul bedelleri ve plaka masraflarını firmalardan peşin olarak istemektedirler. Operasyonel Filo kiralamada bu tür bir peşin ödeme istenmemektedir.

Leasing firmaları kira ödemelerinin başlangıcı ya da bitiminden itibaren yıllık bazda 100-300$ arasında, otomobil başına kira talep etmektedirler. Operasyonel Filo kiralamada, bu tür bir ödeme söz konusu değildir.

Leasing firmaları binek otomobil için; kira bedelleri üzerine, otomobil motor hacmi ve ağırlığına bağlı olarak %26 ya da %40 oranında KDV eklemektedir. Oysaki Operasyonel Filo kiralamada bu oran %18 dir.

Leasing firmaları otomobillerin periyodik bakım, 50.000 km deki lastik değişimleri, egzos pullarının alınması gibi hizmetlerde bulunmazlar. Yanı sıra, otomobilin hasarlı ya da tamirinin uzun sürmesi durumunda muadil başka bir otomobil tahsisi de yapılmamaktadır. Operasyonel Filo kiralamada ise bu tür hizmetler için ekstra bir ücret alınmamaktadır.

Otomobil bakımları ve otomobil ile ilgili her türlü hizmet kiralayan firma tarafından yapılmak zorunda hem muhasebe sistemini gereksiz meşgul eder hem de gereksiz oranda personel istihdam etme zorunluluğuna sebep olurlar. Oysaki Operasyonel Filo kiralamada yüzlerce fatura ya da harcama belgesi yerine, sadece kiralama süreci kadar faturayla ilgilenirsiniz.

Leasing firması ile 2 yıllık bir kiralama yapıldığında, otomobilin ekonomik ömrü zaten dolmuş olmaktadır. İki yıl sonunda firmanın kendi üstüne geçen otomobil, zaten ortalama 1 yıl sonra satılmaktadır. Satış değeri de o günkü kasko değerinden olmak zorundadır. Bu durumda; firmalar otomobil satış bedeli üzerinden ciddi oranda kar elde etmiş (!) gözüktüğünden, olmayan bu karın bir de vergisini vermek zorunda kalmaktadır. Leasing firmaları bazı durumlarda otomobilin satışından kaynaklanan KDV farkını da kiracıdan isteyebilmektedir. Oysaki Operasyonel Filo kiralamada bu tür kayıplar söz konusu olmamaktadır.


© 2024 HANZEL FİLO KİRALAMA. ALL RIGHTS RESERVED.